Menu

Mimořádný příspěvek při nařízené karanténě 1. 3.-30. 4. 2021 (Izolačka)

19. 3. 2021

Dne 5. 3. 2021 byl vyhlášen zákon 121/2021 Sb. o mimořádném příspěvku zaměstnanci při nařízené karanténě ve výši až 370 Kč za den k náhradě příjmů zaměstnanců v karanténě či izolaci v období od 1. 3. 2021 do 30. 4. 2021 (tzv. Izolačka).

Podrobnosti naleznete na stránce MPSV: https://www.mpsv.cz/web/cz/izolacka.

Pro koho bude Izolačka platit

Pro všechny zaměstnance, kterým bude nařízena karanténa nebo izolace z důvodu infekčního onemocnění (Covid-19 nebo jiné) 1. 3. 2021 a později, a to po dobu prvních 14 kalendářních dní. Na příspěvek budou mít nárok i tzv. dohodáři, pokud jsou nemocensky pojištěni. Zaměstnanci, kterým byla nařízena karanténa nebo izolace před 1. 3. 2021, budou mít nárok na příspěvek od účinnosti zákona, tj. od 5. 3. 2021. Izolačka se nevztahuje na zaměstnance, kterým byla nařízena karanténa nebo izolace do 5 dnů po návratu ze zahraničí, s výjimkou návratu z pracovní či služební cesty.

Musí si zaměstnanec o Izolačku požádat?

Ne, dostane ji automaticky. Musí jen zaměstnavateli ohlásit nařízenou karanténu nebo izolaci a samozřejmě mít od lékaře vystavenou eNeschopenku na karanténu či správnou diagnózu nemoci, ze které vyplývá izolace. Izolačku pak obdrží v následující výplatě.

Co musí dělat zaměstnavatel?

Zaměstnavatel nemusí žádat o žádné refundace, příspěvek k náhradě mzdy si sám odečte od povinného odvodu na sociální. Odečet může zaměstnavatel provést do 3 kalendářních měsíců od ukončení karantény zaměstnance. Informace o vystavení i následném ukončení karantény nebo izolace u svého zaměstnance získá zaměstnavatel v řádu několika hodin od jejího zahájení přes eNeschopenku.

 

Aktuální verze 2021.03.19 programů KelSTART, KelMINI, KelEXPRESS a KelSQL obsahuje uvedené legislativní změny.

Podrobné informace najdete v popisu nové verze, zde je popis našeho mzdového programu.

Fiza   Microsoft